Aż 7 na 10 polskich mikroprzedsiębiorców zmaga się z problemami natury psychicznej – alarmuje raport Nest Bank „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia”. W ciągu ostatnich 3 lat zdecydowana większość właścicieli małych firm doświadczyła trudności emocjonalnych i aż 87% z nich poszukuje aktywnie pomocy. Profesjonalne wsparcie, leczenie farmakologiczne, a może strategie ucieczkowe i kompensujące – jakie metody stosują mikroprzedsiębiorcy w stanie zagrożenia psychicznego?
Kondycja psychiczna mikroprzedsiębiorców nie napawa optymizmem – jak pokazuje raport Nest Bank, co 3 z nich (32%) jest zagrożony depresją. Przedsiębiorcy stosują różne metody radzenia sobie z trudnościami – prym wiodą zachowania ucieczkowe i kompensujące mające przynieść doraźną ulgę i poprawę samopoczucia. Aż 70% z nich szuka ukojenia w rozrywkach pasywnych, takich jak oglądanie filmów i seriali. Co 2 przedsiębiorca (51%) „zajada problemy” jedząc obficie po 18.00, a 40% przedsiębiorców sięga po piwo lub wino, 2 na 10 z kolei po mocny alkohol (whisky, wódka). Jednocześnie tylko co 2 przedsiębiorca (47%) decyduje się na rozmowę o emocjach z kimś bliskim. Co 3 przedsiębiorca korzysta z leków bez recepty poprawiających samopoczucie, a 28% stosuje farmaceutyki przepisane przez lekarza. Profesjonalną pomoc psychologiczną lub psychoterapeutyczną wybiera blisko 30% badanych, a z konsultacji psychiatrycznych korzysta co 4 przedsiębiorca.
Od kondycji psychicznej właścicieli firm zależy czy ich biznes się rozwija, jak układają sobie relacje ze współpracownikami, partnerami biznesowymi i wreszcie swoimi najbliższymi. Dlatego nie można lekceważyć oznak nadmiernego stresu, powracającego lęku czy obniżonego nastroju, który utrzymuje się przez dłuższy czas. Te wszystkie elementy składają się na oznaki kryzysu psychicznego, który może się ujawniać pod różnymi postaciami – od ciągłego zdenerwowania, braku energii i chęci, problemów ze snem, po brak apetytu lub odwrotnie. Warto również pamiętać, że kondycja psychiczna i fizyczna są ze sobą ściśle powiązane, a ich równowaga ma bezpośredni wpływ na sposób, w jaki właściciele zarządzają swoimi firmami. – mówi Magdalena Zajkowska, wiceprezeska Nest Bank.
Badanie ujawnia także różnice między płciami - kobiety częściej decydują się na profesjonalne wsparcie (35% w porównaniu do 29% mężczyzn), podczas gdy mężczyźni częściej sięgają po alkohol (37% vs. 27% kobiet).
Patrząc na te strategie przez pryzmat płci, wyraźnie widać, że kobiety dużo częściej szukają wsparcia u specjalistów oraz w relacjach z innymi ludźmi i wykazują mniej zachowań ucieczkowych. To pokazuje, że płeć oraz normy kulturowo-społeczne wpływają na sposób, w jaki radzimy sobie z narastającym stresem i jakie metody stosujemy, by to napięcie rozładować – podkreśla Milena Grela-Parandyk psycholożka i psychoterapeutka, ekspertka platformy Helping Hand.
Plany profilaktyczne stworzone z myślą o mikroprzedsiębiorcach
Nest Bank we współpracy z Helping Hand, platformą wsparcia zdrowia psychicznego, udostępnił bezpłatnie wszystkim przedsiębiorcom specjalnie opracowane materiały poradnikowe. Programy obejmują kluczowe obszary: depresję i lęki, równowagę życiową, stres i wypalenie zawodowe, budowanie odporności psychicznej, relacje rodzinne oraz nawyki żywieniowe. Z platformy mogą korzystać osoby zagrożone kryzysem zdrowia psychicznego, ale także te, które chcą zwiększać swoją wiedzę na temat troski o zdrowie psychiczne. Użytkownicy otrzymują dostęp do sześciu planów profilaktycznych stworzonych specjalnie na potrzeby kampanii oraz i obszernej bazy wiedzy zawierającej ponad 1000 materiałów psychoedukacyjnych. By skorzystać z tych wszystkich możliwości i uzyskać bezpłatny dostęp do platformy Helping Hand, wystarczy zarejestrować się na stronie i wprowadzić kod: NESTBANK.
O raporcie
Raport „Przedsiębiorcy w stanie zagrożenia” został opracowany na podstawie badań Synergion, składających się z pogłębionych wywiadów indywidualnych, a następnie sondażu na grupie 908 przedsiębiorców, reprezentatywnej pod względem struktury liczebności mikroprzedsiębiorstw w branżach i województwach według najbardziej aktualnych danych GUS. Wyniki dla mikroprzedsiębiorców zostały zestawione z wynikami badania na reprezentatywnej ze względu na strukturę płci, wieku i miejsca zamieszkania próbie 1021 osób pracujących na umowę o pracę.
Cały raport z badania można pobrać na stronie internetowej https://nestbank.pl/zdrowie